Motocykliści lub kierowcy przeróżnego typu samochodów gruntownie wiedzą, że by zdołać napełniać się swoim pojazdem podczas sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), należy go stosownie przygotować. Sporo osób jednakże nie stosuje jednakowej zasady w stosunku do rowerów, a to poważny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi swojego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie przeróżnych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

dętki duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motocykl, toteż lista prac, jakie powinniśmy zrealizować podczas przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co musimy zatroszczyć się przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, nadmiernie luźny lub nadmiernie naciągnięty – należy go należycie naciągnąć. Dodatkowo należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy spowodować, czy opony w rowerze nie potrzebują wymiany. W wypadku pęknięć lub nadmiernego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie chcemy jakkolwiek, by podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wskutek tego należy sprawić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką warto sprawić luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a gdy wynajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Co więcej należałoby spowodować detale oświetlenia – pragniemy przecież być widoczni na drodze.

To podstawowa lista czynności, jakie trzeba zrealizować przed pierwszą przejażdżką. Po zimie warto również rower wnikliwie umyć i pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie przyzwoiciej chroniony w czasie całego sezonu.