Jeżeli chcesz spróbować szablonowej kuchni polskiej, przestań kalkulować swoje kalorie. Typowe posiłki są wybitnie obfite oraz w szeregu przypadków zawierają sporo mięsa. Wystarczy jednak spróbować tylko odrobinę, żeby odkryć, że są faktycznie smaczne i warte kilku kęsów więcej. W najwyższym stopniu polecanymi potrawami są: bigos, kotlet schabowy, pierogi i gołąbki. Rodacy chwalą się, że dwoma fundamentalnymi produktami jakie jedzą na co dzień jest chleb i krajowa kiełbasa.

tradycyjna polska kuchnia Kraków

•    Tradycyjna kuchnia polska jest prawdziwą bombą kalorii, niemniej jednak kiedy razu jednego się jej spróbuje – nie jest się w stanie oprzeć się kuszeniu, aby nie sięgnąć po znacznie więcej.
•    Jest bogata w przeróżne rodzaje mięsa (wieprzowina, kurczak, wołowina) oraz słynna z porywającego chleba oraz dobrych kiełbasek (lepszych aniżeli niemieckie!).
•    Menu polskie jest bezustannie wzbogacane o nowatorskie smaki, od czasu do czasu nawet egzotyczne.

Jakich produktów nie może zabraknąć w stereotypowej krajowej kuchni?

restaurants main market square krakow

W najwyższym stopniu stereotypowymi składnikami kuchni polskiej są kapusta kiszona, buraczka, ogórki (korniszony), śmietana, kalarepa, grzyby, kiełbaski oraz wędzona kiełbasa. Posiłek nabiera smaku za pomocą ziół i marynat takich jak majeranek, koperek, kminek, pietruszka lub pieprz. Najatrakcyjniejsze desery to ciasta oraz ciastka. Kieliszek wódki jest słusznym uzupełnieniem świątecznych posiłków i pomaga strawić potrawy.

Skąd lokalna kuchnia czerpie inspirację?

•    Polska kultura zawsze integrowała szczegóły ze swoimi sąsiadami, wolno w niej także odszukać naprawdę przepisów o żydowskim pochodzeniu.
•    Dziś polskie menu ciągle się zmienia, pod wpływem różnych, nieraz egzotycznych dań.
•    Oprócz standardowych restauracji specjalizujących się w polskiej kuchni, w miastach Polski wolno się rozsmakować również w wegetariańskich barach, oraz w restauracjach podających dania kuchni włoskiej, francuskiej i azjatyckiej.

Reasumując – jaka jest stereotypowa polska kuchnia?

Ekscytująca, bogata, apetyczna i niekiedy straszna (wszystkie te pikle!). Całe szczęście w sieci można dziś z łatwością znaleźć wszystkie te przepisy kulinarne, potrawy na desery, opisy szablonowych potraw i perfekcyjne polskie napoje oraz napełniać się tymi tradycyjnymi smakami na co dzień.